CHOPIN I SŁOWACKI, MUZYKA I POEZJA

Jedna z imprez cyklu spotkań z Fryderykiem Chopinem zatytułowana została „Chopin i Słowacki, muzyka i poezja”. Pomysł poddał profesor Kazimierz Ożóg w rozmowie z panią Anną Wójcikiewicz, w trakcie której analizowano możliwość zorganizowania koncertu połączonego z wykładem popularnonaukowym. Tak się złożyło, że poprzedni rok był obchodzony jako „Rok Słowackiego” a zaraz po nim nastał 2010, kiedy to przypada 200-letnia rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Nie każdy wie, że Fryderyk Chopin i Juliusz Słowacki – twórcy polskiego romantyzmu – byli także dobrymi znajomymi. Muzyk i poeta, jeden i drugi byli także wielkimi patriotami o czym świadczy nie tylko ich twórczość, ale w dużej mierze koleje ich losu wiążące się bezpośrednio z zaangażowaniem w „sprawy polskie”. Słowacki słowem a Chopin muzyką wspierali na duchu naród i nawoływali do pielęgnowania polskości tak w rodzinach jak i w życiu społecznym.

28 maja 2010 roku, w Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim odbył się koncert poświęcony obydwu wybitnym Polakom. Na wstępie profesor doktor habilitowany Kazimierz Ożóg Dziekan Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosił wykład o związkach Chopina i Słowackiego z polską kulturą w czasach zniewolenia narodu. Pięknie zestawił ich losy z historią walki o niepodległość, która była udziałem całego narodu. W trakcie wykładu podkreślił znaczenie muzyki Chopina, w której słychać „polską nutę” i wspomniał o szacunku jakim go darzono w owym czasie. Wspomniał o niezrozumieniu, którego doświadczał Słowacki, porównywany często do innego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Cytując opinie i fragmenty tekstów pisanych wówczas o Chopinie i Słowackim, wprowadził słuchaczy w klimat koncertu.

Koncert miał niecodzienną oprawę; prezentacja multimedialna połączona z żywym słowem, przeplatana występami młodych artystów interpretujących utwory Fryderyka Chopina. Poezję Juliusza Słowackiego recytowali uczniowie Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sokołowie Małopolskim: Magdalena Woś, Izabella Potocka, Małgorzata Kida i Joanna Gębarowska (uczennica placówki filialnej w Rzeszowie). Utwory Chopina zagrali: Andżelika Skoczylas (naucz. Grzegorz Wójcikiewicz) – Cantabile B-dur, Natalia Sadowy (naucz. Grzegorz Wójcikiewicz) – Polonez g-moll, Paulina Pawłowicz (naucz. Grzegorz Wójcikiewicz) i Magdalena Woś (naucz. Marta Woś-Karczmarz) – Walc E-dur. Gościnie wystąpiły Kinga Wilk z PSM I st. w Kolbuszowej – naucz. Barbara Przybyło i Lidia Cieśla – naucz. Aleksandra Niezgoda. Imprezę zakończyła Izabella Potocka recytując przejmująco „Testament mój” Juliusza Słowackiego.

Trzeba nadmienić, że koncert z podobnym scenariuszem został powtórzony w Leżajsku 2 czerwca w Sali Konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej. Również tam zachwycił widzów swoją ciekawą formułą. Do koncertu w Leżajsku przyłączył się Aleksander Koziński, który wykonał na fortepianie dwa preludia i kilka innych miniatur Fryderyka Chopina. Obydwa wydarzenia związane są z realizacją projektu „Chopin w Leżajsku”, którego wykonawcą i głównym organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim. Koszt zorganizowania koncertów pokrył w większej części Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Wsparcia finansowego udzielili sponsorzy Firma Handlowo-Usługowa – Wiesław Hajder i PPUH Albatros – Krzysztof Prucnal.

Może Ci się również spodoba

%d bloggers like this: