Sprawozdanie z I Gminnego Koncertu Kolęd w Sokołowie Małopolskim

Niezwykłe wydarzenie artystyczne miało miejsce w niedzielę wieczorem 12 stycznia 2020 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim. Ponad setka występujących a Sala Widowiskowa MGOKSiR wypełniona po brzegi. Taka ilość zainteresowanych wysłuchaniem świątecznego repertuaru była wielkim zaskoczeniem dla organizatorów, tym bardziej, że już coraz bardziej oddalamy się od minionych Świąt Bożego Narodzenia. Mimo wszystko chyba jednak niepowtarzalny urok polskich kolęd i melodyka piosenek świątecznych była tym magnesem, który sprawił, że na Sali brakowało krzeseł a wielu słuchaczy musiało zadowolić się miejscami stojącymi.

I Gminny Koncert Kolęd został zorganizowany wspólnymi siłami przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Niepaństwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Sokołowie Małopolskim i Fundację Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim. Wśród publiczności obecni byli: Andrzej Ożóg – Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, Józef Krudysz – Przewodniczący Zarządu Rady Samorządowej Mieszkańców Sokołowa Małopolskiego, Agata Dec – Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Anna Wójcikiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim i Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Niepaństwowych Szkół Muzycznych, Radni Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, mieszkańcy gminy, rodzice uczniów szkoły muzycznej, rodzice uczestników zajęć pozalekcyjnych odbywających się w ośrodku kultury, goście z poza gminy i fani zespołu The Freeborn Brothers.

Gminny Koncert Kolęd rozpoczął się od powitania gości przez p. Agatę Dec – dyrektora MGOKSiR, następnie wystąpił p. Andrzej Ożóg – Burmistrz Sokołowa Małopolskiego, gratulując nowej inicjatywy i życząc powodzenia. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sokołowie Małopolskim, występujący w chórze, w grupach rytmiki, kolejno jako soliści i w duetach. Chór przygotowany przez p. Annę Wójcikiewicz razem z uczniami (grupami rytmiki) z klas 1-3 cyklu sześcioletniego prowadzonymi przez p. Monikę Witalec wykonali interpretacje muzyczno-ruchowe kolęd i pastorałek: Skrzypi wóz, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Góre gwiazda Jezusowi, Gdy Śliczna Panna i Bóg się rodzi. Uczniom akompaniowała p. Monika Witalec. Interpretacje instrumentalne zaprezentowali: Łukasz Rafiński – uczeń p. Stanisława Jaworskiego z klasy piątej cyklu sześcioletniego zagrał na akordeonie piękną XIX-wieczną kolędę pt. O Gwiazdo Betlejemska, duet na 4 ręce: Karolina Bandura i Malena Majka – uczennice NSM II st. w Sokołowie Małopolskim w klasie fortepianu p. Grzegorza Wójcikiewicza wykonały amerykański utwór świąteczny pt. Mario, czy już wiesz, duet fletowy w składzie: Laura Nieroda i Lena Białas – uczennice NSM I st. w klasie fletu p. Magdaleny Siwa-Kujawa zaprezentowały angielską piosenkę świąteczną pt. Deck the Hall, Weronika Chorzępa – uczennica klasy drugiej cyklu czteroletniego NSM I st. w Sokołowie Małopolskim w klasie fortepianu p. Gabrieli Wojtas wykonała nastrojową kolędę znaną pod tytułem Mizerna cicha, Maciej Koziarz z klasy szóstej cyklu sześcioletniego NSM I st. Sokołowie Małopolskim – uczeń p. Honoraty Kiwała wykonał popularną kolędę Wśród nocnej ciszy.

Naprzemiennie na scenie pojawiali się laureaci I miejsc Powiatowego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Śpiewajcie Panu i Grajcie Mu”. Zaśpiewali dla publiczności: Kacper Hudela (lat 6) – pastorałka Gore gwiazda Jezusowi – przygotowanie pani Beata Szymańska, Karolina Bandura – fragment utworu Trzeciej Godziny Dnia pod tytułem Gloria – przygotowanie Izabela Piersiak, Bianka Przybyło – pastorałka „Aniołek najładniejszy” – przygotowanie Izabela Piersiak i Maja Chorzępa – utwór świąteczny „Mario, czy już wiesz” przygotowanie Izabela Piersiak.

Odrębny fragment koncertu stanowił mix kolędowy w wykonaniu duetu nauczycieli Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sokołowie Małopolskim. Aleksandra Rytwińska (skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielka gry na skrzypcach w szkołach muzycznych w Sokołowie Małopolskim, Leżajsku, Pruchniku i Trzcianie oraz Wojciech Jurkiewicz (gitara) – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu i Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, nauczyciel gry na gitarze w szkołach muzycznych w Sokołowie Małopolskim, Leżajsku i Rzeszowie, wykonali popularne kolędy: Mizerna Cicha, Gdy Śliczna Panna, Cicha noc i utwór świąteczny Santa Claus. Aranżacje duetu odbiegały od standardowych wykonań, cechowała je bogata harmonia, specyficzny sposób traktowania linii melodycznej i lekkość brzmienia.

Jako interesujący przerywnik dał się poznać zespół Kolędnicy z „Dwójki”. Z impetem wpadli na scenę i zanim ktokolwiek się zorientował rozpoczęli staropolskie kolędowanie. Razem z opiekunką grupy panią Beatą Dzwonnik opracowali nowe widowisko „Kolędę z Gwiazdą”, którego fragment pokazali na Gminnym Koncercie Kolęd. Odwaga i brawura z jaką to zrobili była sporym kontrastem do łagodnych brzmień kolęd słyszanych wcześniej. I to się właśnie bardzo spodobało sporej części publiczności.

W dalszej części zaprezentowały się Zespoły wokalne działające w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim w ramach Kółka Wokalnego prowadzonego przez p. Izabelę Piersiak. Grupa młodsza zaśpiewała pastorałki: „Poszły dzieci do Betlejem” zespołu Promyczki Dobra oraz „Hej rośnij se w lesie” zespołu Arka Noego. Patrie solowe wykonała Julia Tabaka oraz Paulina Cisowska. Grupa starsza zaśpiewała kolędę „Już gwiazdeczka się kolebie” w aranżacji rodziny Pospieszalskich, pastorałkę „Złota Jerozolima” pochodzącą z płyty Skaldów pod tytułem „Złota Jerozolima i Biedne Betlejem” oraz „Hej kolęda rodzi się Pan” do której słowa i melodię napisała Pani Aleksandra Brejza. Partie solowe wykonały Oliwia Hudela, Kinga Piekut oraz Karolina Bandura. Akompaniował p. Grzegorz Wójcikiewicz.

„Gminne kolędowanie” zwieńczył występ zespołu The Freeborn Brothers z Rzeszowa w składzie: Nikodem Soszyński (banjo, perkusja, wokal), Mateusz Pleśniak (akordeon, gitara, wokal), Paweł Kuś (kontrabas, gitara basowa, wokal), Arkadiusz Hawro (trąbka), Krzysztof Rakoczy (puzon). Zespół The Freeborn Brothers istnieje od 2013 roku. W tym czasie zagrał ponad 400 koncertów w całej Europie oraz nagrał trzy płyty: „Two Men Orchestra” (2013), „Gypsy Hobo Trash Grass” (2014) oraz „Theatro Ridiculous” (2016).Wśród imprez, które odwiedzili w ponad 14 krajach, można odnaleźć m.in. : Mighty Sounds Czad Festival, czy Muddy Roots Festival. Zespół wystąpił również na antenie telewizji Polsat w programie „Must be the Music”, w którym został entuzjastycznie przyjęty przez Piotra Roguckiego, stając się oficjalnym suportem zespołu Coma zimą 2016 roku. Jako gwiazda wieczoru zagrali ponad półgodzinny program złożony z pastorałek, własnych kompozycji świątecznych i popularnych kolęd w nowatorskich opracowaniach. Warto odwiedzić jedną z kolędowych propozycji zespołu w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8R-yuejl8zk

Mimo ponad dwugodzinnego koncertu publiczność dzielnie dotrwała do końca z entuzjazmem oklaskując każdy kolejny występ. Pochlebne opinie pojawiające się na gorąco zaraz po koncercie były najlepszą nagrodą za trud włożony przez organizatorów w przygotowanie tego wielkiego przedsięwzięcia.

Całość koncertu poprowadził Grzegorz Wójcikiewicz – założyciel Niepaństwowej Szkoły Muzycznej w Sokołowie Małopolskim. Za stronę akustyczną odpowiadał Sławomir Osiniak a zdjęcia wykonali: Szymon Bełz i Anna Wójcikiewicz.

Może Ci się również spodoba

%d bloggers like this: