Równać do najlepszych

Kurier Sokołowski 3(209) 2011r.

Nie boimy się konkurencji. Daliśmy temu wyraz startując w konkursie odbywającym się w ramach IV Dziecięcego Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku, który miał miejsce w dniach 18 – 22 maja 2011 roku. Pięcioro uczniów szkół muzycznych prowadzonych przez Fundację Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim zmierzyło się z najlepszymi z najlepszych.

Między nimi znaleźli się przedstawiciele sokołowskiej szkoły muzycznej: Andżelika Skoczylas (uczennica w klasie fortepianu Grzegorz Wójcikiewicza) i Paulina Pawłowicz (z filii w Rzeszowie, również z klasy fortepianu Grzegorza Wójcikiewicza). IV Dziecięcy Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się w Leżajsku systematycznie od 2008 roku. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Promocji Kultury Muzycznej w Leżajsku przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Starostwa Powiatowego w Leżajsku.

W czwartej edycji wzięły udział szkoły muzyczne I stopnia: Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. w Głogowie Małopolskim, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 3 w Warszawie, Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokołowie Małopolskim, Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I st. w Leżajsku, Społeczna Szkoła Muzyczna I st. w Tymbarku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Strzyżowie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kolbuszowej, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Leżajsku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Przeworsku, Zespół Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Tarnobrzegu, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jaworznie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chrzanowie, Prywatna Szkoła Muzyczna I st. w Parczewie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. w Bielsku Białej, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w Tarnowie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Łańcucie i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Mielcu.

Uczestnicy poza udziałem w konkursie skorzystali z lekcji otwartej poświęconej rozwojowi muzyki dawnej, połączonej z pokazem instrumentów muzycznych, warsztatach pianistycznych, pokazu repliki XVIII-wiecznego fortepianu i koncertu w wykonaniu Katarzyny Drogosz – specjalistki w zakresie historycznych instrumentów klawiszowych.

Mimo braku dyplomów za miejsca lub wyróżnienia możemy byź dumni z występu naszych uczennic. W klasyfikacji końcowej znalazły się wśród szczęśliwców, którym udało się przekroczyć barierę 19 punktów. Anżelika Skoczylas zdobyła – 19,4 punktów a Paulina Pawłowicz – 19,6 punktów na 25 możliwych. Mamy nadzieję, że w najbliższej edycji dołączymy do grona laureatów a młodsi uczniowie wezmą przykład z dziewcząt i zgłoszą się do udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu muzycznym.

Grzegorz Wójcikiewicz

Może Ci się również spodoba

%d bloggers like this: